امام جمعه گلستان، دادن مسئولیت به کودکان، نوجوانان و جوانان را یکی از راه های جذب افراد به مساجد برشمرد و یادآور شد: دانش آموزی که مسئولیتی در مسجد به او داده می شود خود را متعلق به مسجد و مسجد را متعلق به خود می داند و تمام تلاش خود را برای انجام وظیفه ای که به او سپرده شده بکار می بندد.

حجت الاسلام سید مرتضی صفایی، امام جمعه گلستان در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی مساجدنیوز، وظیفه روحانیان و طلاب را جذب حداکثری جوانان در مساجد دانست و عنوان کرد: باید میان مساجد، منزل و مدرسه ارتباط برقرار کنیم تا جوانان بیشتر در مساجد حضور داشته باشند.
وی افزود: مساجد در تربیت افراد نقش بسزایی دارند، برای نمونه ۹۸ تا ۹۷ درصد شهدای ما از مساجد بودند، به همین دلیل به هر میزان سعی کنیم دانش آموزان را جذب مساجد کنیم یا روحانیان در مدارس حضور داشته و با نوجوانان ارتباط داشته باشند، بیشتر می توانیم جامعه را از خطر تهاجم فرهنگی مصون کنیم.
حجت الاسلام صفایی تصریح کرد: روحانیون باید بتوانند با آموزش و پرورش و معلمان ارتباط داشته باشند. همچنین آموزش و پرورش نیز به روحانیان اجازه دهد تا در مدارس حضور داشته و با دانش آموزان ارتباط بیشتری بگیرند. چرا که به هر میزان ارتباط نزدیک تر باشد محبت بیشتر می شود تا بدین وسیله بتوان نوجوانان را برای حضور در مساجد دعوت کرد.
وی افزود: دشمنان اسلام سالها به نقش این پایگاه های مذهبی و علمی پی برده و با انواع تبلیغات تلاش نموده که با ایجاد حربه ها و سرگرمی های متنوع و جذاب و فریبنده جوانان را از مساجد و روحانیت جدا نمایند. لذا ضرورت برنامه ریزی برای پیوند کودکان، نوجوانان و جوانان به مساجد بیش از پیش احساس می شود. یکی از روش ارتباط امام جماعت محترم مساجد و حسینیه های همجوار با مدارس به شیوه های مختلف است. مورد دوم اجرای برنامه مراسم جشن ها و اعیاد و جلسات انجمن اولیاء و مربیان و… در مساجد و حسینیه های محل است.
امام جمعه گلستان، دادن مسئولیت به کودکان، نوجوانان و جوانان را یکی از راه های جذب افراد به مساجد برشمرد و یادآور شد: دانش آموزی که مسئولیتی در مسجد به او داده می شود خود را متعلق به مسجد و مسجد را متعلق به خود می داند و تمام تلاش خود را برای انجام وظیفه ای که به او سپرده شده بکار می بندد لذا ضروری است فعالیت های مساجد به دست آنها سپرده شود و هیأت امناء و امام جماعت مدارس نظارت و رهبری را به عهده گیرند.
وی اضافه کرد: همچنین تجلیل از دانش آموزان ممتاز درسی و اخلاقی در مساجد راه بسیار خوبی برای جذب این قشر است. اذان نیز شعار اسلام و اعلام وقت نماز است چه خوب است که مؤذنین مساجد از میان کودکان، نوجوانان و جوانانی که قبلاً تمرین مؤذنی نموده اند و اذان را زیبا و صحیح بیان می کنند انتخاب شوند. ارتباط صمیمی امام جماعت محترم مسجد با کودکان، نوجوانان و جوانان یکی از مهمترین عوامل جذب و استحکام حضور آنان در مساجد می باشد.
حجت الاسلام صفایی در پایان خاطرنشان کرد: مساجدی که کمک هایی از موقوفات دارند یا به نحوی می توانند نسبت به تهیه پذیرایی اقدام نمایند به منظور تبلیغ و جذب دانش آموزان می توانند در مناسبت های مختلف بسته های پذیرایی تهیه و به اسم مسجد و با هماهنگی مدیران مدارس بین دانش آموزان توزیع نمایید. برگزاری مسابقات مختلف، از جمله عوامل مؤثر بر جذب کودکان، نوجوانان و جوانان به مساجد است. همچنین طولانی نشدن نماز جماعت از عوامل مؤثر برای جذب کودکان، نوجوانان و جوانان و حفظ و تداوم حضور آنها در مساجد است.
انتهای پیام/
راستگردانی

برچسب ها :

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد