آستان مقدس امامزاده عبدالرحیم (علیه السلام) ـ بوان

به گزراش مساجد نیوز, نسب این امامزاده عظیم الشان به اعتقاد مردم و بزرگان روستا به حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) می رسد. این مطلب در تأییدیه و شجره نامه گونه آقای فلسفی از مرکز کتابخانه آستان قدس رضوی چنین آمده است: (در فرهنگ آبادی ها صفحه ۱۰ آمده که بوان دهی است که شهرستانهای مشهد رضا که دارای عظمت است؛ زیرا بقعه مبارکه امامزاده عبدالرحیم در این روستا زیارتگاه زائرین است؛ و در کتاب سپاسگزاری از مردم صفحه ۲۴۴ آمده که امامزاده عبد الرحیم (علیه السلام) نسب شریفش به حضرت موسی بن جعفر می رسد.)

آستان امامزاده عبدالرحیم (علیه السلام) در شهرستان شهرضا، بخش مرکزی، در فاصله ۱۸ کیلومتری شهرضا واقع در روستایی به نام بَوان می باشد.
گنبد ۱۲ ضلعی که معماری آن به دوران ایلخانیان می رسد بر روی بقعه و به صورت کاشیکاری شده می باشد. دو گلدسته دو طرف گنبد قرار گرفته و بر اهمیت و زیبایی بنا افزوده است. مساحت صحن امامزاده ۲۰۰۰ متر و مساحت زیر بنای حرم بعلاوه اتاقهایی که به عنوان زائرسرا ساخته شده به ۱۰۰۰ مترمربع می رسد. ضریحی فلزی از جنس استیل به ابعاد ۱×۲ روی سنگ مزار نصب گردیده است. دور تا دور ضریح و اضلاع بقعه گچ کاری و آینه کاری و کاشیکاری می باشد.
بنای این بقعه مربع مستطیل است و برای ورود به آن ابتدا ایوان کوچکی قرار دارد و اتاقی که می توان آن را کفشکن امامزاده به حساب آورد. حرم امامزاده در محوطه کوچکی قرار دارد، کف ایوان و حرم و بقعه از سنگهای سفید و سیا ه مفروش شده است. ارتفاع گنبد ۱۱ متر و داخل آن با گچ ساده پوشیده شده و تزییناتی ندارد. شکل گنبد از خارج تخم مرغی و در اصطلاح معماری گنبد رک هشت ترک نامیده می شود و خطوطی مورب بر روی آن برجستگی هائی بوجود آورده و روی آن از کاشی های خشت و ساده پوشیده شده اما شکل گنبد از داخل یکنواخت می نماید. دیوار داخلی حرم را با سنگ و ملاط محکم شده و از کف تا ارتفاع ۶ متر به شکل کثیرالاضلاع و بر گلوئی گنبد از داخل بر یک کتیبه از آجر خشت کاشی آیاتی از قرآن و به خط ثلث نقش شده. در این بنای هیچگونه کتیبه ای که نماینگر تاریخ بنای این بقعه باشد دیده نمی شود. بر ایوان وروردی به بقعه که کاشیکاری شده به خط نستعلیق چنین آمده: شاهزاده عبدالرحیم فرزند موسی کاظم (علیه السلام) اهدایی مصدق زاده اصفهانی ۱۳۵۵ و بر جلو ایوان قبوری از سالهای ۱۰۰۱ ـ۱۰۱۰ـ ۱۰۱۵ دیده می شود که این سنگها به علت تعمیرات بهم خورده و برای ازاره ایوان مورد استفاده قرار گرفته است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد