امام جمعه رودبار قصران یادآور شد: البته یک چالش دیگر مربوط به داخل است که از آن به فرار مغزها یاد می شود. در این چالش دانشجویان به خارج از کشور سفر می کنند، دلیل این چالش نیز نبود تولید علم در داخل کشور است.

حجت الاسلام سید جواد سلیمانی، امام جمعه رودبار قصران در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی مساجدنیوز، درباره دلایل سفر نخبگان علمی کشورمان به دیگر کشورها جهت خدمت به آن ها بیان داشت: به عقیده بنده یکی از استراتژی های دشمن کشاندن المپیادهای علمی به داخل کشورهای به اصطلاح جهان سومی که روحیه استکبار ستیزی و انقلابی دارند است تا بدین وسیله بتواند نخبگان را شناسایی و جذب کند.
وی افزود: همچنین المپیادهای علمی که در خارج از کشور برگزار می شود نوعی استراتژی برای شکار نخبگان علمی است. البته ما معتقدیم علم تنها به مرزهای کشور محدود نبوده و باید از علم های خارج مرز نیز استفاده کرد ولی دشمن هدف خود را به صورت نرم با عنوان علم دوستی و توسعه علم در قالب المپیادهای علمی دنبال می کند. با این کار نمی خواهیم المپیاد را زیر سوال ببریم ولی دشمن در لوای همین موضوع یکی از اهداف شوم خود یعنی کشاندن نخبگان را دنبال می کند.
امام جمعه رودبار قصران یادآور شد: البته یک چالش دیگر مربوط به داخل است که از آن به فرار مغزها یاد می شود. در این چالش دانشجویان به خارج از کشور سفر می کنند، دلیل این چالش نیز نبود تولید علم در داخل کشور است. ما در کشور تألیفات فراوانی داریم ولی تولید علمی خاصی صورت نمی گیرد. برخی از دانشجویان ما می توانند تولیدات علمی بسیار خوبی داشته باشند ولی به این تولید علم بهاء داده نمی شود. موضوع دیگر بحث اقتصادی است. باید اقتصاد مردم تأمین شود تا بدنبال علم و تولید بروند. در جامعه ای که اقتصاد در خدمت علم نباشد، نگاه به علم نگاه ابزاری باشد و نتوانیم با علم، ایده و اختراع تولید ثروت داشته باشیم، مسلماً فرار مغزها صورت می گیرد.
حجت الاسلام سلیمانی درباره سفر نخبگان ورزشی و سینمایی نیز اذعان داشت: دو علت معلول این امر است. یکی از علت ها نامهربانی و عدم رسیدگی نهادهای مربوطه به شغل مربوطه است. افرادی هم که سفر می کنند بیشتر در ورزش های انفرادی فعالیت می کنند چون به این مجموعه ها اهمیت کمتری داده می شود. جالب است برخی از این افراد مقام و افتخار کسب می کنند ولی احدی از فدراسیون به استقبال آن ها نمی رود در حالی که این ورزشکاران ملاحظه می کنند در کشورهای دیگر به این رشته ورزشی احترام خاصی قائل هستند. موضوع دیگر این است به این افراد وعده هایی داده می شود ولی کسی عملی نمی کند. شهریه، حقوق و پاداششان داده نمی شود. موضوع سوم به سبک زندگی ورزشکاران و بازیگران باز می گردد. چون برخی از این ها احساس می کنند نمی توانند با حجاب و عقیده خود موفق شوند به همین خاطر به دیگر کشورها سفر می کنند. این افراد نگاه غربگرایانه دارند.
امام جمعه رودبار قصران در پایان تأکید کرد: مردم نیز پیش از قضاوت درباره این افراد باید موضوعات را مورد نقد و بررسی قرار دهند. باید از افکار عمومی درخواست کنیم که آن ها بگویند چه کنیم که نخبه از کشور سفر نکند. درباره این ها نباید قضاوت زودهنگام کنیم. به جای قضاوت درباره این کارها، چرایی این فرارها را تحلیل کنیم. در این صورت قضاوت صحیح می شود. امیدواریم نهادهای مختلف با پشتیبانی از این افراد از این آفت بزرگ جلوگیری کنند.
انتهای پیام/
راستگردانی

برچسب ها :

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد