سلفی گرفتن خود نشانگر کمبودهای در جامعه است. این گونه افراد دوستداران در جامعه دیده شوند. درباره این موضوعات باید مقداری کار شود و علت های اصلی آن پیدا شود. جامعه گرفتار فقر فرهنگی است.

حجت الاسلام سید حسین امیری، امام جمعه قیام دشت در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری – تحلیلی مساجد نیوز، موضوع سِلفی گرفتن افراد در هر شرایط زمانی و مکانی را مورد نقد و بررسی قرار داد و اظهار داشت: متأسفانه مقداری از لحاظ فرهنگی کم کاری شده و آن گونه که باید و شاید درباره برخی مسائل اخلاقی کار نشد. به همین دلیل برخی از این افراد احساس کمبود کرده و دوستداران دیگران آن ها را بیشتر ببینند.
وی افزود: سلفی گرفتن خود نشانگر کمبودهای در جامعه است. این گونه افراد دوستداران در جامعه دیده شوند. درباره این موضوعات باید مقداری کار شود و علت های اصلی آن پیدا شود. جامعه گرفتار فقر فرهنگی است. درباره این موضوع باید ریشه یابی صورت گیرد. ولی معمولاً ناهنجاری های که از افراد در بزرگسالی سر می زند عموماً ریشه در نوجوانی و کودکی دارد. یعنی کمبودهایی وجود داشته که به صورت عقده پنهان شده و در جایی بروز کرد. به همین خاطر است که اسلام تأکید می کند باید به کودکان مهربانی کرد. باید مقداری بیشتر به کودکان توجه و رسیدگی کرد تا احساس خلأ نکنند.
امام جمعه قیام دشت، درباره جنایت مهاباد و سلفی گرفتن عده ای با جسد در حال سوختن نیز عنوان کرد: این جنایت، نشانگر بحران در برخی افراد است. همچنین نشان دادن اعتیاد به مواد مخدر به ویژه مواد صنعتی گاهی چنین مشکلاتی ایجاد می کند به همین دلیل باید برای این موضوع فکری شود. باید کارهای فرهنگی ما به سمت و سوی سوق یابد که عواقب اعتیاد را به جوانان و نوجوانان تبیین کنیم. این فرهنگ سازی را می توان از مدارس و دانشگاه آغاز کرد. ریشه بیشترین این جنایات به این باز می گردد که فرد از کودکی در خانواده مشکل داشت.
وی در ادامه تصریح کرد: این افراد را باید به مساجد بکشانیم. یکی از علت های مهم ایجاد چنین ناهنجاری هایی جدایی جوانان از روحانیت و مسجد است. اکنون وظیفه روحانیون این است اگر جوانان به سراغ آن ها نمی آیند آن ها به سراغ جوانان بروند. جوانان ما پاک هستند و اگر مقداری با آن ها صحبت کنیم می توانیم جذب کنیم. البته باید دانست این مشکلات آرام آرام به وجود می آید و یک شبه ایجاد نمی شود، به همین دلیل باید با یک برنامه ریزی دقیق و تدریجی به پیش برویم. گمان نکنیم جامعه ای که ۴۰ سال مورد تهاجم فرهنگی قرار گرفت، یک شبه، یک روزه و حتی یک ساله درست می شود. کار فرهنگی یک دفعه پاسخ نمی دهد. کار فرهنگی در صورتی که بر روی اصول، تداوم و برنامه ریزی باشد جواب می دهد. برای این مسائل باید فکری شود.
حجت الاسلام امیری در پایان سخنان خود اذعان داشت: جنایت مهاباد نیز نشان داد که حادثه ساده ای نبود و نباید به این راحتی از آن ها گذشت. این حوادث درسی برای خانواده ها بود تا بیشتر مراقب فرزندان خود باشند. جوانان را به حال خودشان رها نکنند. بلکه اجازه دهند تربیت را از خانواده به بیرون ببرند نه این که تربیتشان در بیرون خانواده صورت گیرد. همچنین این حادثه به متولیان فرهنگی این پیام را که داشت در عرصه فرهنگی کاستی های فراوانی داریم. اقدامات فرهنگی زیادی داریم که باید این ها را عملیاتی کنیم تا جوانان بدانند برای آن ها برنامه ریزی صورت می گیرد.
انتهای پیام/
راستگردانی

برچسب ها :

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد