آیاتی که بر ولایت و جانشینی امام علی دلالت دارند، فراوان می باشند از جمله آیه “ولایت”: إِنَّما وَلِیُّکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذینَ آمَنُوا الَّذینَ یُقیمُونَ الصَّلاهَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکاهَ وَ هُمْ راکِعُون (۱) سرپرست و ولیّ شما، تنها خداست و پیامبر او و آنها که ایمان آورده‏اند همانها که نماز را برپا می‏دارند، […]

آیاتی که بر ولایت و جانشینی امام علی دلالت دارند، فراوان می باشند از جمله آیه “ولایت”:

إِنَّما وَلِیُّکُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذینَ آمَنُوا الَّذینَ یُقیمُونَ الصَّلاهَ وَ یُؤْتُونَ الزَّکاهَ وَ هُمْ راکِعُون (۱)

سرپرست و ولیّ شما، تنها خداست و پیامبر او و آنها که ایمان آورده‏اند همانها که نماز را برپا می‏دارند، و در حال رکوع، زکات می‏دهند.

این آیه به صراحت ولیّ، سرپرست و اداره کنندگان مؤمنان را که حق امر و نهی دارند و باید مؤمنان ولایت آنان را پذیرفته و مطیعشان باشند را معرفی کرده که عبارتند از خدا و رسول و مؤمنانی که نماز را بر پا داشته و در رکوع زکات می دهند و بنا بر روایات فراوان و صحیح تنها کسی که این صفات را داشت و قبل از نزول آیه در رکوع نماز زکات داده بود ، علی بن ابی طالب بود.

آیه “اولی الامر”:

یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا أَطیعُوا اللَّهَ وَ أَطیعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِی الْأَمْرِ مِنْکُم (۲)

ای کسانی که ایمان آورده‏اید! اطاعت کنید خدا را! و اطاعت کنید پیامبر خدا و اولو الأمر [اوصیای پیامبر] را.

این آیه هم ما را به اطاعت مطلق از خدا و رسول و صاحبان امر دعوت و امر می کند و همچنان که خدا و رسول حق محض می باشند، صاحبان امر هم باید حق محض باشند و شناسایی افرادی که حق محض هستند جز به وحی و معرفی پیامبر ممکن نیست و پیامبر امام علی و فرزندانش را به عنوان مصداق های اولی الامر معرفی کرده است.

آیه “تطهیر”:

ُإِنَّما یُریدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهیراً (۳)

خداوند فقط می‏خواهد پلیدی و گناه را از شما اهل بیت دور کند و کاملًا شما را پاک سازد.

این آیه صراحت دارد که اهل بیت رسول خدا که طهارت جو هستند، مورد عنایت خاص خدا قرار گرفته و خدا مدافع طهارت و پاکی آنها شده و رجس و پلیدی را از آنان که فراری از رجس و پلیدی هستند، دور کرده و به بالاترین درجه طهارت رسانده است و معلوم است که با وجود آنان که در بالاترین درجه توحید و علم و عمل و طهارت هستند، دیگری حق تصدی رهبری جامعه اسلامی را ندارد و مصداق های این اهل بیت را فقط باید پیامبر معرفی کند که به اراده و معرفی خدا آنان را می شناسد و پیامبر امام علی و فرزندانش را مصداق های این اهل بیت شمرده که جانشینان او بعد از وی می باشند.

آیاتی که بر جانشینی امام علی دلالت دارند فراوانند که باید به آیات ولایت و امامت در قرآن مراجعه کنید و این چند مورد، از باب نمونه بود.

حتما با سایت ولیعصر زیر نظر آیت الله حسینی قزوینی مراجعه بفرمایید . سایتی است بسیار جالب و جامع که به تمام شبهات اهل تسنن جواب داده است

پی نوشت ها:

۱٫ مائده (۵) آیه ۵۵٫

۲٫ نساء (۴) آیه ۵۹٫

۳٫ احزاب (۳۳) آیه ۳۳٫

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد