پرسش: دانشجوی پزشکی هستم . دنبال حقیقت زندگی هستم ; چرا زنده ام و هدف واقعی از زیستن چیست و چه باید باشد؟ برای چه می خواهم یک پزشک باشم و چگونه باید زندگی کنم , تا هنگام مرگ ,شرمنده و پشیمان نباشم ؟ در مرحلهء عمل رسیدن به اهداف زندگی چیست ؟ پاسخ: با […]

پرسش:

دانشجوی پزشکی هستم . دنبال حقیقت زندگی هستم ; چرا زنده ام و هدف واقعی از زیستن چیست و چه باید باشد؟ برای چه می خواهم یک پزشک باشم و چگونه باید زندگی کنم , تا هنگام مرگ ,شرمنده و پشیمان نباشم ؟ در مرحلهء عمل رسیدن به اهداف زندگی چیست ؟

پاسخ:

با سلام و ادب و سلامتی، از ارتباط شما با سایت طلبه پاسخگو سپاسگزاریم

دوست عزیز! این پرسش شما بیانگر صداقت و صراحت و روح تشنه شما برای رسیدن به هدف زندگی است . یک جواب اجمالی داریم و یک جواب تفصیلی . اما پاسخ اجمالی :

هدف از زندگی رسیدن به تکامل همه جانبه است . تکامل اخلاقی , علمی , روحی , فکری و فرهنگی که ثمره آن رسیدن به حیات ابدی است .

مادر دانشگاه دنیا باید درس بخوانیم تا به حیات نورانی آخرت و لقاءاللّه نایل شویم . حتی رفاه زندگی مادی در این است . ما دنیا را زندگی موقت و وسیله کسب سعادت اخروی می دانیم . در یک کلام : مهم ترین هدف برای زندگی رسیدن به مقام قرب ربوبی است و این مهم امکان ندارد مگر بعد از توبه و بازگشت به سوی الله .سالک باید قدم در میدان طلب و اراده بگذارد و دست از طلب بر ندارد تا به حضرت مقصود نایل گردد.

مقام طلب و به تعبیر برخی از عرفا مقام بسیار بلند و وادی پر فراز و نشیب و در عین حال پربرکت است .(۱)

بسیارند کسانی که خیال می کنند در زندگی به دنبال هدف اند و رسیدن به هدف صحیح را طلب دارند, امادر واقع طالب و خواهان نیستند, زیرا تلاش و کوشش نمی کنند و از راهش وارد نمی شوند.

باید این مهم را از خداوند در خلوت های شب تمنا کرد و با تضرع از او خواست به لطف خویش بر ما منّت بگذارد و ما را اهل طلب کند.

[وصل مطلوب اگر می طلبی طالب باش تا تو را درد نباشد, به مداوا نرسد]

باید از خود سؤال کنیم آیا هدف گذاری کرده ایم ؟ آیا طلب داریم ; آیا خود از خود می پذیریم که طالب هستیم ؟ آیا طلب را آغاز کرده ایم ؟ آیا شب و روز بدون سستی و کسالت و بدون تردید و تحیر, خود را طالب می یابیم و درد طلب در خود می بینیم ؟(۲)

[منگر اندر نقش زشت و خوب خویش بنگر اندر عشق و بر مطلوب خویش

منگر این را که حقیری یا ضعیف بنگر اندر همت خود ای شریف

تو به هر حالی که باشی می طلب آب می جو دائماً ای خشک لب (۳)

بنابراین ما زندگی می کنیم تا به حضرت و توحید مطلوب نایل گردیم و اگر طلب او, هدف زندگی ما باشد,در سلوک خویش موفق می شویم .]

این طلب مفتاح مطلوبات تُست این سپا نصرت و رایات تست

این طلب همچون خروسی در صباح می زند نعره که می آید صباح (۴)

[سالک اگر درد طلب داشته باشد, در سفر خویش و نیل به هدف موفق خواهد شد و اگر تا آخر از این نعمت بزرگ بهره مند گردد, به اذن الهی به مقصود نایل می گردد و این مقتضای رحمت و اسعهء حق است .]

به قول عارف رومی :

هر که چیزی جست بی شک یافت اوچون بجِدّ اندر طلب بشتافت او(۵)

راستی نشانه طلب و خواستن و خواستن چیست ؟

از این و آن دل برداشتن و در اسارت این و آن باقی نماندن ; در ظلمت ها محبوس نبودن ; ذوق و شوق و شورو نشاط داشتن ; فرصت ها را از دست ندادن ; سستی نکردن ; تساهل و تسامح در مسائل اعتقادی نداشتن ;مشکلات طریق را عاشقانه تحمل کردن ; سختی ریاضت ها را بر خود هموار نمودن ; امروز و فردا نکردن وبالاخره , فرصت و درّگرانبهای وقت را به رایگان از دست ندادن .

اگر می خواهیم تا هنگام مرگ شرمنده و نادم نباشیم , باید طلب را جدی بگیریم .

[مرد باید کز طلب وز انتظارهر زمان صد جان کند در ره نثار

نی زمانی از طلب ساکن شودنی دمی آسودنش ممکن شود

گر فرو اِستد زمانی از طلب مرتدی باشد در این ره , بی ادب (۶)

تنها راه رسیدن به اهداف صحیح زندگی , سعی بلیغ در طلب خدای سبحان و کسب رضایت او است .

درطلب چالاک شو و این فتح باب می طلب والله اعلم بالصواب (۷)

 

۱٫محمد شجاعی , مقالات ح ۳ طریق عملی تزکیه , ص ۱۷ـ ۲۲٫

۲٫همان .

۳٫مثنوی مولوی , دفتر سوم .

۴٫همان .

۵٫همان .

۶٫منطق الطیر عطّار.

۷٫مثنوی , دفتر سوم .

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد