شهید ابراهیم دهقانی در سال ۱۳۳۴ در یک خانواده کارگری در شهر آبادان چشم به جهان گشود . در سال ۱۳۴۷ بعد از اتمام تحصیلات ابتدایی وارد دبیرستان شد و از آنجاییکه محل زندگی وی در محله کارگری بود با فقر و بدبختیهای زمان خویش آشنایی بیشتری یافت و بخاطر هوش سرشار و درک عمیقی که از مسائل اجتماعی داشت از جنایات رژیم پهلوی رنج میبرد و از همین جا بود که روح ایمان در او متبلور می شد و رشد فکری او فزونی یافته و دست تقدیر او را آماده شهادت می ساخت .

مشخصات شهید

  • نام:ابراهیم
  • نام خانوادگی:دهقانی
  • نام پدر:ابوالحسن
  • محل تولد:آبادان
  • محل شهادت:عملیات بیت المقدس-دارخوین
  • تاریخ شهادت:یکشنبه, ۱۲ اردیبهشت ۱۳۶۱
  • محل تحصیل:آمریکا
  • رشته تحصیلی:پزشکی
  • مقطع تحصیلی:دکترا
  • شغل:از موسسین کمیته امداد خمینی در آبادان

خلاصه زندگینامه

  به گزارش مساجد نیوز, شهید ابراهیم دهقانی در سال ۱۳۳۴ در یک خانواده کارگری در شهر آبادان چشم به جهان گشود . در سال ۱۳۴۷ بعد از اتمام تحصیلات ابتدایی وارد دبیرستان شد و از آنجاییکه محل زندگی وی در محله کارگری بود با فقر و بدبختیهای زمان خویش آشنایی بیشتری یافت و بخاطر هوش سرشار و درک عمیقی که از مسائل اجتماعی داشت از جنایات رژیم پهلوی رنج میبرد و از همین جا بود که روح ایمان در او متبلور می شد و رشد فکری او فزونی یافته و دست تقدیر او را آماده شهادت می ساخت .
پس از اتمام تحصیلت متوسطه و پایان خدمت سربازی جهت تحصیلات عالیه در رشته پزشکی عازم آمریکا گردید تا بتواند در جامعه منشا اثر بیشتری داشته باشد . با اوج گیری انقلاب اسلامی در ایران ابراهیم نیز در آنجا دست به تلاش زد و در انجمن اسلامی دانشجویان مقیم رژیم آمریکا بر علیه رژیم طاغوت به روشنگری اذهان عمومی پرداخت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و با شروع انقلاب فرهنگی به ایران بازگشت و بعلت قطع ارتباط ایران با آمریکا نتوانست به آمریکا برگردد عشق و علاقه شدید او به امام خمینی (ره) مانعی برای عدم بازگشتش بود در قبل از جنگ ایادی استکبار لوله های نفت را منفجر می کردند و او به همراه چند تن از دوستانش به محافظت از این سرمایه ملی می پرداخت.
او از موسسین کمیته امداد امام خمینی در آبادان بود و منشا کارهای خیری برای محرومان منطقه بود و مسئولیت توزیع خواربار و پوشاک روستاهای آبادان را بعهده گرفت و در این راه از هیچ کوششی دریغ نمی کرد و یکبار هم در حین انجام وظیفه مورد اصابت ترکش قرار گرفت و مجروح شد . او در تمام مدت جنگ در آبادان بوده و به محافظت و نگهبانی می پرداخت در عملیات پاکسازی کوی ذوالفقاری و فیاضیه از لوث وجود صدامیان شرکت داشت و با رشادت تمام جنگید.
سرانجام عشق به شهادت باعث پرواز روح بلند او در عملیات بیت المقدس در محور دارخوین در تاریخ ۱۲/۲/۶۱ به آسمان و پیوستن به ارواح طیبه شهدا گشت و پیکر پاکش در بروجرد به خاک سپرده شد وی در هنگام شهادت متاهل و دارای یک فرزند بنام مهدی است که بازمانده و ادامه دهنده این راد مرد خواهد بود .

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد