حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با بیان اینکه حج تجلی‌گاه وحدت و توحید است، گفت: در حج با حرکت حول یک محور، توحید جلوه گری می‌کند و یگانگی خداوند با تمام وجود حس می‌شود.

به گزارش مساجد نیوز, حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالقاسم یعقوبی، نماینده ولی فقیه در استان خراسان شمالی و امام جمعه بجنورد، امروز در دیدار مدیران و کارگزاران حج و زیارت خراسان شمالی، اظهار کرد: باید این واجب مهم الهی به گونه عزتمندانه و در عین حال با آرامش و در فضای مناسبی برگزار شود.

وی افزود: حج یکی از واجباتی است که جامع همه عبادت‌ها است؛ به‌گونه‌ای که همه ویژگی‌هایی که در سایر عبادات وجود دارد در حج جمع است؛ به همین دلیل برپایی آن اهمیت ویژه‌ای دارد.

رییس شورای استانی حوزه علمیه خراسان شمالی خاطرنشان کرد: سفر حج، سفر استثنایی بوده و یک بار واجب بودن آن در طول عمر هم نشان‌دهنده اهمیت و جامعیت آن است.

حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با بیان اینکه انسان در حج احساس وحدت و همدلی و انسجام می‌کند که خود این نشان‌دهنده شکوه حج است، اضافه کرد: در حج با حرکت حول یک محور، توحید جلوه گری می‌کند و یگانگی خداوند با تمام وجود حس می‌شود.

وی با بیان اینکه حج تجلی‌گاه وحدت و توحید است، ادامه داد: حج فرصت مناسبی برای تعامل مسلمانان با یکدیگر و اندیشیدن در مورد راهکارهای درمان دردهای جهان اسلام و رشد کشورهای اسلامی است.

رییس شورای فرهنگ عمومی استان خراسان شمالی با اشاره به اینکه ملت و نظام اسلامی ایران برائت از مشرکان را به عنوان سنت ابراهیمی در حج احیا کرد، افزود: روح حج برائت از مشرکان و اعتقاد به توحید بوده و در این آیین تولی و تبری در اوج قرار دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با بیان اینکه حج یادگار انبیا و اولیای الهی بوده و زنجیره توحید را در طول تاریخ بشری نشان می‌دهد، تصریح کرد: با این ویژگی‌ها نباید بگذاریم این واجب الهی تعطیل شود و در روایت هم داریم که اگر حج تعطیل شد امت اسلام گرفتار می‌شوند.

وی گفت: درست است که ارتباط سیاسی ما با عربستان دچار اختلال شده؛ اما روابط سیاسی با روابط دینی و مذهبی تفاوت دارد و رهبر معظم انقلاب هم تأکید دارند که حج واجب مردم بوده و نباید معطل بماند.

نماینده ولی فقیه در خراسان شمالی اضافه کرد: در این زمینه عربستان از زائران ایرانی دعوت کرده، تعهدهای محکمی داده و اقدامات کارشناسی زیادی صورت گرفته تا این سفر برگزار شود؛ ازاین‌رو زائران نباید به جو مسمومی که علیه حج در فضای مجازی به راه افتاده توجه کنند.

منبع:رسا

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد