به اعتقاد کارشناس روابط بین‌الملل، آمریکایی‌ها از فضای بحران قطر استفاده چند منظوره می‌کنند؛ آنچه زمینه ورود تیلرسون به منطقه شده، افزایش تنش میان قطر و عربستان است.

به گزارش مساجد نیوز، «سیامک باقری»، عضو هیئت‌ علمی پژوهشگاه امام صادق (ع) و کارشناس روابط بین‌الملل، در خصوص مواضع سینوسی واشنگتن در قبال بحران قطر به دنبال دیدار تیلرسون با امیر قطر، با اشاره به اینکه واشنگتن به دنبال استفاده چند منظوره از بحران قطر است، بیان داشت: سه دیدگاه در مورد سفر تیلرسون به قطر و سیاست آمریکا در تنش بین سعودی‌ها و قطری‌ها مطرح است.

وی با توجه به نخستین دیدگاه مطرح‌ شده در رابطه با موضع واشنگتن در قبال بحران قطر گفت: دیدگاه نخست عبارت است از اینکه سیاست آمریکا در برابر تنش قطری- سعودی با نوعی سردرگمی و عدم انسجام همراه است. ظاهر قضیه نشان می‌دهد که آمریکایی­‌ها ابتدا قطر را به حمایت از تروریست متهم کردند و از آن‌ طرف قراردادهای تسلیحاتی بین آمریکا و این کشور منعقد شد.

کارشناس روابط بین‌الملل با اشاره به دیدگاه دوم در این زمینه مطرح کرد: دیدگاه دوم عبارت است از اینکه سیاست خارجی آمریکا از ابتدا که به این مناقشه وارد شد، به صورت یک حرکت حساب‌شده و هدفمند بود و قصد داشت یک ائتلاف منطقه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران شکل دهد. ترامپ به رقص شمشیر با سعودی‌ها پرداخت؛ اما فکر نمی‌کرد موضع قطر باعث ایجاد تنش در منطقه و تبدیل به یک بحران می­‌شود؛ لذا سیاست خارجی آمریکا از این زاویه دچار غافلگیری شده و به دنبال جبران و مهار این موضوع است.

وی با بیان سومین دیدگاه در رابطه با موضع واشنگتن اشاره داشت: سومین دیدگاه عبارت است از این‌که سیاست خارجی آمریکا از همان ابتدا به صورت هدفمند عمل می‌کند و نگاه آن‌ها به منطقه با توجه به شرایط حاکم بر کاخ سفید، یک دیدگاه اقتصادی است تا یک نگاه صرفاً امنیتی.

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه امام صادق (ع) با تأکید بر وضعیت اقتصادی آمریکا گفت: آمریکایی‌ها از آنجایی‌ که در یک وضعیت اقتصادی نامناسب به سر می‌برند، به کشورهای عربی چشم دوخته‌اند تا به‌ نوعی آن‌ها را بدوشند و مشکلات خود را حل کنند. لذا از یک‌طرف با سعودی‌ها قراردادهای کلان می‌بندند و تنش ایجاد می‌کنند و از طرف دیگر با انعقاد قرارداد با قطر، پول‌های هنگفتی نصیب خود می‌کنند.

وی با توجه به بهره­ برداری واشنگتن از بحران قطر تأکید کرد: آمریکایی‌ها از این فضا استفاده چند منظوره می‌کنند. آنچه زمینه ورود تیلرسون به منطقه شده، افزایش تنش میان قطر و عربستان است. تبعاتی که از تشدید این تنش انتظار می‌رود، باعث شد آمریکایی‌ها با این موضوع محتاطانه‌تر برخورد کنند.

منبع: تسنیم
برچسب ها : , ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد