چگونه می توانیم بزرگترین پیشرفت های علمی و فناوری درباره مسائل نظامی داشته باشیم؟ چون به نیروها و توانمندی های داخلی خودمان تکیه می کنیم.

حجت الاسلام محمد ربانی، امام جمعه محلات در گفت وگو با پایگاه خبری – تحلیلی مساجدنیوز با بیان این که دولت برای اثبات فروریختن دیوار تحریم ها و سرمایه گذاری شرکت های خارجی در ایران وارد قرارداد های نفتی مانند توتال شد، بیان داشت:

«مفاد این قراردادها محرمانه است».

وی افزود:

«در این قراردادها، درصد مشارکت شرکت های خارجی بیشتر از درصد شرکت های داخلی است که سبب مدیریت این قراردادها توسط شرکت های خارجی می شود. شرکتی مانند توتال در حوزه مشترک با کشور قطر است و این شرکت چند سالیست با قطری ها همکاری می کند که احتمال فاش شدن اسناد نفتی ایران و در اختیار قرار دادن آن در اختیار قطری ها می رود. همچنین شرکت توتال در قراردادهای قبلی بد عهدی داشته و کار را به بهانه های واهی رها کرد. به همین دلیل انعقاد چنین قراردادهای با شرکت های خارجی به بهانه جذب سرمایه خارجی به صلاح کشور نبوده و نگرانی مردم و مسئولان متدین را در پی دارد که نکند این قراردادها مانند کرسنت سبب زیان دهی کشور شود. دولت و تیم اقتصادی آن باید درباره جذب سرمایه خارجی دقت بیشتری به خرج دهند».

امام جمعه محلات با تأکید بر این که دولتمردان باید مفاد قراردادها را برای مردم شفاف سازی کنند، اظهار داشت:

« اگر مشکلی در آن ها وجود ندارد متخصصان حقوقی و اقتصادی می توانند بر روی آن صحه بگذارند و اگر نگرانی وجود ندارد برای چه قراردادها محرمانه باشد؟ دولت مردم و مسؤلان را محرم خود بداند».

وی با بیان این که اگر استقلال اقتصادی کشور با چنین قراردادهایی خدشه دار می شود نوعی استعمار خواهد بود، اضافه کرد:

«انقلاب برای رسیدن به استقلال در تمام جوانب به وجود آمده و اگر اختیار مهم ترین منبع اقتصادی و درآمدی را به بیگانگان بسپاریم نوعی استثمار و استعمار است».

حجت الاسلام ربانی، با تأکید بر جذب سرمایه گذاری خارجی عنوان داشت:

«این سرمایه گذاری نباید به هر قیمتی باشد. در عین جذب سرمایه، استقلال، عزت و مصلحت کشور حفظ شود. اگر قرار باشد این ها خدشه دار شود نباید قربانی سرمایه گذاری خارجی شوند».

وی یکی از اشتباهات دولتمردان را به خطر انداختن منافع ملی به سبب مسائل جناحی و شخصی برشمرد و گفت:

«برای به کرسی نشاندن حرف خودمان حق نداریم منافع ملی را نادیده بگیریم».

امام جمعه محلات، با رد این ادعا که شرکت های ایرانی نمی توانند مانند شرکت های داخلی در زمینه اکتشاف و استخراج منابع نفتی عمل کنند، اضافه کرد:

«چگونه می توانیم بزرگترین پیشرفت های علمی و فناوری درباره مسائل نظامی داشته باشیم؟ چون به نیروها و توانمندی های داخلی خودمان تکیه می کنیم. در زمینه نفتی هم دانشمندان و محققان بسیاری داریم که می توانیم از ظرفیتشان استفاده کنیم. سپردن کار به شرکت های خارجی ایستادن در برابر شعار ما می توانیم است».

وی در پایان خاطر نشان کرد:

« رهبر معظم انقلاب دستوراتی درباره قراردادهای نفتی داده اند ولی وقتی مفاد قراردادها با شرکت های خارجی مشخص نباشد چگونه می توانیم پی ببریم این دستورات در قراردادها رعایت شد؟ دولتمردان بدانند اصول اساسی نظام نباید در هیچ قراردادی خدشه دار شود و بر انقلابی بودن خود پایبند باشیم».

انتهای پیام/

راستگردانی

برچسب ها : ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد