جریان اصول‌گرا به عنوان بانی انقلاب باید فضای موجود را مدیریت کند و مانع از تبدیل نزاع‌های سیاسی و انتخاباتی به دو قطبی‌های منفی شود.

حجت الاسلام محسن مهاجرنیا، استاد حوزه در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی مساجدنیوز، درباره حوادث نماز عید فطر و مداحی صورت گرفته در آن، بیان داشت:

«این‌که جوان مداحی بدون هیچ‌گونه لکنت زبان، مطالب مورد نظر خود را مطرح کند و رئیس جمهور و اعضای دولت نیز با سعه صدر آن را بشنوند و تحمل کنند، نشان می‌دهد که بخشی از اهداف انقلاب اسلامی محقق شده و کاش ستادهای نماز جمعه این فرصت را در اختیار سایر سلایق سیاسی نیز قرار می‌دادند».

وی با تأکید بر پرهیز از دو قطبی کردن جامعه خاطرنشان کرد:

«برخی می گویند رئیس جمهور می‌خواهد وزیر دفاع دولت دوازدهم را از ارتش انتخاب کند و آن را به مسائل انتخابات ارتباط دهند و بین ارتش و سپاه دوگانگی ایجاد کنند، خیلی خطرناک است و دیگر نمی‌توان آن را نزاع انتخاباتی دانست».

این استاد حوزه و دانشگاه از دو قطبی شدن به عنوان یکی از آثار و تبعات انتخابات ۲۷ اردیبهشت نام برد و ادامه داد:

«رهبر معظم انقلاب از مدت‌ها قبل از انتخابات نسبت به دو قطبی شدن فضای جامعه هشدار دادند و در آستانه انتخابات نیز نامزدها را از فعال کردن گسل‌هایی نظیر گسل‌های مذهبی و قومیتی بر حذر داشتند. البته نفس وجود قطب‌های مختلف در جامعه چیز بدی نیست و این امر می‌تواند به پویایی جامعه کمک کند، اما نباید اجازه داد که این قطب‌بندی‌ها به منافع ملی آسیب وارد کند».

وی در ادامه با برشماری ویژگی‌های قطب‌بندی مثبت، تکثرگرایی بر محور وفاداری به اصل نظام، تکثرگرایی بر محور منافع ملی، تکثرگرایی معطوف به ارزش‌های اخلاقی و دینی، پویایی و تحرک اجتماعی و افزایش مشارکت و رقابت را از جمله این ویژگی ها دانست و تأکید کرد:

«قطب‌‌بندی منفی نیز ویژگی‌هایی دارد که از آن جمله می‌توان به تبدیل گفتمان تعاملی به گفتمان تعارضی، تبدیل افکار و اندیشه‌ها به اعتقادات تعصبی، نادیده گرفتن منافع ملی، خروج از اعتدال و عقلانیت و حاکمیت فضای افراط بر جامعه، تبدیل وفاداری به اصل نظام به وفاداری به ایدئولوژی حزبی و جناحی و عدم التزام به قواعد اخلاقی اشاره کرد».

حجت الاسلام مهاجرنیا دو قطبی میان مذاهب، قومیت‌ها، دولت و ملت، قوای نظام، حوزه و دانشگاه و اصول‌گرا و اصلاح‌طلب را از جمله دو قطبی‌های منفی برشمرد و افزود:

«این دو قطبی‌های منفی می‌تواند موجب سر بر آوردن گسل‌ها، از بین رفتن وحدت جامعه، افزایش خصومت، حاکمیت نگاه حذفی، تقویت جریان پوپولیستی و غیرعقلانی، از بین رفتن شفافیت در تصمیم‌گیری‌های حاکمیت، افزایش نقش گروه‌های ذی‌نفوذ و دست‌های پشت پرده، فرسایش و ناکارآمدی قدرت و افزایش زمینه نفوذ دشمنان شود».

وی در پایان تأکید کرد:

«جریان اصول‌گرا به عنوان بانی انقلاب باید فضای موجود را مدیریت کند و مانع از تبدیل نزاع‌های سیاسی و انتخاباتی به دو قطبی‌های منفی شود».

انتهای پیام/

راستگردانی

برچسب ها : ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد