آستان مقدس امامزاده زین الدین (علیه السلام) ـ حصار سیدلر

به گزارش مساجد نیوز ,مردم آبادی حصار سیدلر بر این باورند که امامزاده زین الدین از نوادگان حضرت امام زین العابدین (علیه السلام) بوده و اعتقاد راسخی به وی دارند.

آستان امامزاده زین الدین (علیه السلام) در روستای حصار سیدلر قرار دارد. این بقعه در قبرستان مجاور روستا و در کنار جاده واقع شده است. بقعه ی امامزاده زین الدین متشکل از گنبدخانه، مسجد، کفشکن و آبدارخانه است. مساحت کلی بقعه ۱۳×۷ متر و ابعاد گنبدخانه ۳/۵۰×۳/۵۰ متر و پلان آن مستطیل شکل می باشد. مصالح به کار رفته در بقعه؛ سنگ، آجر، آهن و سیمان است و گنبدخانه ی آن در انتهای مسجد قرار دارد.
ورودی مسجد از ضلع شمالی و از طریق کفشکن امکان پذیر است. مسجد دارای چهار پنجره در ضلع های شرقی و غربی است و از ضلع جنوبی به وسیله ی راهروی تنگی با گنبدخانه اتصال دارد و سازه ای چوبی دارد و گنبدخانه ضربی دارد و دو بازشو از ضلع غربی و شرقی و یک درِ آهنی رو به جنوب است. گنبد بر روی چهار ستون آجری بنا شده است. یک صندوق آهنی زرد رنگی به ابعاد ۰/۷۵×۱/۹۰ متر، به جای ضریح، مزار امامزاده را در خود جای داده است. مزار امامزاده فاقد کتیبه و سنگ نوشته است.
کف بقعه با فرش، موکت و پتو مفروش شده و جداره های داخلی و لایه ی درونی گنبد با گچ، سفید شده است. در ورودی و دو پنجره ی بقعه در ضلع شمالی تعبیه شده و نمای بیرونی آن سیمانی است. بقعه دارای آب، برق و سرویس بهداشتی است و اداره ی آن به عهده مردم می باشد.
در سال ۱۳۹۱ ش طرح توسعه و احداث بقعه ی امامزاده زین الدین (علیه السلام) از سوی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان ریخته شد و با حضور مسئولان استانی و شهری، کلنگ افتتاح آن بر زمین زده شد. ابعاد بقعه ی در حال احداث ۱۴/۵۰×۱۶ متر است و هم اکنون عملیات ساختمانی آن در حال اجر است.
آستان امامزاده زین الدین (علیه السلام) از بقاع مشهور منطقه ی ارسباران است و در طول سال زائران زیادی از اطراف و اکناف استان و کشور به زیارت این امامزاده بزرگوار مشرف می شوند.
هیأت عزاداری روستای حصار سیدلر و دیگر آبادی های منطقه در روزهای عاشورا، تاسوعا، سوم امام و اربعین حسینی در این بقعه حاضر می شوند و به عزاداری و شبیه خوانی می پردازند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد