خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به اینکه حکومت قرآن باید به یک فرهنگ رایج تبدیل شود، گفت: قرآن بر پایه فرهنگ‌های مختلفی استوار است که اگر این فرهنگ‌ها را رعایت کنیم قطعا یک جامعه اسلامی موفق خواهیم داشت.

به گزارش مساجد نیوز، سیداحمد خاتمی، خطیب موقت نماز جمعه تهران پیش از ظهر امروز در اختتامیه سی و یکمین دوره مسابقات قرآن کریم نیروهای مسلح که به میزبانی سازمان عقیدتی سیاسی ارتش برگزار شد با اشاره به اینکه جلسات قرآنی ما تنها به موضوع حفظ و تفسیر خلاصه نمی‌شود، اظهار داشت: جلسات قرآنی ما جلسات تلاوت، تعلیم و تعلم، زیباخوانی، حفظ، تفسیر مفاهیم و به طور کلی با عنوان جلسات انس با قرآن تلقی می‌شود.

وی ادامه داد: در روایات آمده است خانه‌ای که در آن قرآن باشد برای آسمانیان درخشندگی دارد از این رو این تمثیل را می‌توان اینگونه ارزیابی کرد کشوری که در آن قرآن باشد برای همه آسمانیان درخشنده می‌شود، از برکات انقلاب اسلامی ما نیز ترویج فرهنگ قرآن است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران تاکید کرد: از برکات انقلاب اسلامی این است که نیروهای مسلح در قامت نظام اسلامی هستند و هر کسی می‌خواهد مدیریت موفق ولایت فقیه را ببیند می‌تواند به نیروهای مسلح نگاه کند. مدیریت کلان نیروها بر عهده رهبری است و نیروهای مسلح این افتخار را دارند که مدیریت مستقیم آنها با ولی‌فقیه می‌باشد.

خاتمی با اشاره به اینکه ماه هرچه به سوی کارهای قرآنی برویم به فرهنگ قرآنی کمک کرده‌ایم، یادآور شد: امروز باید به دنبال این موضوع باشیم که کدام‌ یک از جلوه‌های فرهنگ قرآن در کشور ما تاکیدکردنی است، از این رو ما می‌توانیم فرهنگ قرآن را در هفت موضوع چون اعتقاد به قانون حاکمیت خدا، فرهنگ مقاومت و ایستادگی، فرهنگ نفی سلطه بیگانگان و نفرت استکبار، فرهنگ اعتماد به خودی‌ها و میدان دادن به آنها در عرصه مدیریت کشور، فرهنگ حاکمیت حاکم الهی و فرهنگ ما می‌توانیم و همچنین فرهنگ خطر نفوذ تقسیم کنیم.

وی افزود: فرهنگ قانون حاکمیت خدا در سه نظریه تقسیم می‌شود؛ ابتدا نظریه سکولاریسم مبنی بر جدایی دین از سیاست است. کسانی که معتقد به حاکمیت قانون خدا نباشند این نظریه را قبول دارند، همانگونه که در اوایل انقلاب خیلی از افراد در داخل کشور بر این موضوع تاکید داشتند.

عضو هیئت رییسه مجلس خبرگان رهبری ابراز داشت: نظریه دوم در رابطه با قانون حاکمیت خداوند نظریه التقاط است به این معنا که بخشی از عمل حاکمان برگرفته از بیگانگان می باشد، آنچه که امروز در رابطه با برخی از مسئولان ما مبنی بر تکیه به قدرت غرب شاهد آن هستیم.

خاتمی با اشاره به نظریه سوم قانون حاکمیت خدا بیان کرد: در این نظریه قانون حق همان قانون خداوند است بنابراین هر قانونی غیر از خداوند متعال را کفر می دانند، این قانون مختص به زمان خاصی نیست چه به بت پرستی دیروز فکر کنیم و چه به قانون همجنس بازی امروز هر دو در قالب قانون غیر خدا می باشد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه قرآن فقط به دنبال این است که قانون خدا رعایت شود، خاطرنشان کرد: در این قانون همگان تنها باید پای خداوند منان بایستند از این رو نباید به بیگانگانی که اصل را بر سکولاریسم و غیر خدا دارند، اعتماد کرد. امروز دزدانی که ۳۷ سال پیش از این کشور بیرون انداخته شدند سعی دارند با این سند و آن سند وارد کشور ما شوند اما ما نباید قوانین طاغوت را دوباره وارد کشور نماییم.

وی افزود: یکی دیگر از فرهنگ‌های قرآن فرهنگ حاکم قرآنی است. در همه حکومت‌ها سه چیز به نام قانون و حاکم وجود دارد به این معنا که قانون بدون حاکم الهی کاغذی بیش نیست بنابراین اگر حاکم یک حکومت الهی نباشد به قانون عمل نمی شود، از منظر اسلام ولایت الهی نسب به خداوند دارد؛ از زمان امام صادق (ع) موضوع ولایت فقیه مطرح بوده است.

عضو هیئت رییسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اتفاقات سال ۸۸ اظهار کرد: ولایت فقیه حجت شرعی است و فتنه گران در سال ۸۸ تلاش کردند این حجت را زیر پا بگذارند اما خوشبختانه مردم ما در ۹ دی نشان دادند که ولی فقیه آنها تنها یک رهبر سیاسی نیست بلکه نایب عامه امام زمان می باشد.

خاتمی اضافه کرد: در یک حکومت اسلامی مشروعیت همه ارکان نظام از جمله رییس جمهور، رییس قوه قضاییه و مجلس با رهبری حکومت اسلامی است، از این رو تا زمانی که حکم رهبری برای آنها صادر نشود اقدامات آنها مشروعیت نخواهد داشت.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به فرهنگ مقاومت و ایستادگی بر اصول تصریح کرد: خداوند در قرآن کریم به پیامبر اشاره می کند اگر اصول کنار گذاشته شود حکومت شما گرفتار خواهد شد، امروز در جامعه ما برخی معتقدند اگر با دشمن سازش کنند شرایط بهتر می شود اما این موضوع خلاف منطق قرآن است زیرا دشمن همیشه منتظر فرصت برای زدن خسارت است.

وی ادامه داد: وقتی گفته می شود که تمام گزینه ها بر روی میز است نشان می‌دهد که دشمن به دنبال خسران ما است. در این میان برخی اشاره دارند که دشمنان از براندازی نظام عبور کردند اما گذر زمان نشان داد که چنین سخنانی اشتباه است ولی نباید فراموش کرد که دشمن همیشه به دنبال ضربه زدن به ما است، در این راستا یکی از مسئولان آمریکا گفته است استراتژی ما تغییر نظام ایران از درون است.

عضو هیئت رییسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به موضع گیری های برخی از شخصیت های داخلی نسبت به سخنان آمریکایی ها اظهار کرد: برخی در داخل کشور ما موضع گیری هایی را دارند و حتی بیانیه هایی را نیز صادر می کنند، این موضوع خوب است اما به شرط آنکه خودمان به دست آنها بهانه ندهیم. در موضوع برجام مقام معظم رهبری بر صداقت تیم مذاکره کننده ایرانی اشاره داشتند اما بگذاریم در رابطه با بدعهدی های آمریکا سخن گفته شود.

خاتمی با بیان اینکه دولت اوباما به دنبال کنار گذاشتن انرژی هسته ای ایران بود و در ادامه دولت ترامپ نیز به دنبال موضوع موشکی ایران است، گفت: بزرگترین راه برای مبارزه با دشمن فقط مقابله است. با مروری بر تاریخ می توان دید که مردم فلسطین بارها در نشست های مختلف برای موضوع کشورمان حضور داشتند اما موفقیتی در این راه حاصل نشد و امروز آنها به خاطر انتفاضه خود پابرجا هستند. فرهنگ قرآنی امروز ما هم در عرصه جهان اسلام و کشور خودمان فرهنگ مقاومت است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به فرهنگ اعتماد و میدان دادن به خودی‌ها یادآور شد: ما به همان اندازه ای که به خداوند متعال اعتماد داریم باید به خودی های مومن اعتماد کنیم، درست است که حق شهروندی برای همه حایز اهمیت است اما برای حزب اللهی باید حسابی جدا باز کرد و به آنچه که رهبری با عنوان جذب حداکثری و طرد حداقلی اشاره داشتند، دقت کنیم.

وی تاکید کرد: منافقان همان کسانی بودند که در زمان پیامبر اکرم (ص) پای منبر ایشان می نشستند از این رو رهبری امروز به این موضوع اشاره دارند به کسانی که دغدغه دین را دارند، افراطی نگویید.

خاتمی در رابطه با هجمه‌های اخیر بر روی سپاه پاسداران افزود: کوبیدن نیروهای مسلح خودزنی است چرا ما باید به نیروهای خودمان گل به خودی بزنیم اما نیروهای مسلح ما یک هدف را دنبال می کنند بنابراین خط کشی کردن نیروهای مسلح امری غلط است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به فرهنگ ما می توانیم، ابراز کرد: در دوران مشروطیت همگان بر این باور بودند که ما نمی توانیم اداره سرعت نفت را بر عهده بگیریم، امروز هم برخی معتقد به تکیه کردن بر بیگانگان هستند اما ۳۸ سال پیروزی انقلاب نتایجی عکس این موضوع را نشان می دهد.

وی در پایان گفت: قصه تحریم برای ایران از اول انقلاب با فراز و نشیب های مختلفی مطرح بوده است ولی آیا کشور ما تا به امروز متوقف شده است از این رو خطر نفوذ را باید باور کرد و با وجود اینکه رهبری بارها بر این موضوع تاکید داشته اند خیلی ها بر این امر به باور نرسیده اند بنابراین امیدواریم حکومت قرآن در این کشور به یک فرهنگ رایج تبدیل شود.

منبع:شبستان

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد