آستان مقدس امامزادگان ابریق (ع)

به گزارش مساجد نیوز ,به گفته ی روستائیان هر دو امامزاده از نوادگان امام جعفر صادق (علیه السلام) هستند؛ با این تفاوت که قبر موجود در بقعه ی اولی از آن نواده ی پسری امام جعفر صادق (علیه السلام) و مرقد بقعه ی دومی از آن نوادگان دختری آن امام همام است.

به امامزادگان ابریق (علیهم السلام) مشهور می باشند.

آستان امامزادگان ابریق (علیهم السلام) در شهرستان اهر و در قبرستان عمومی روستای ابریق قرار دارد. این دو بقعه در مجاورت روستا و حدود ۵۰ متر، از همدیگر فاصله دارند. هر دو بقعه از قدیم الایام دارای بنای گلی بوده و حدود یک قرن پیش به همت شیخ قاسم قاسمی و اهالی روستا ساخته شده است. پس از آن، فردی به نام علی ابراهیم زاده هر دو بقعه را بازسازی کرده است.
پلان هر دو بقعه مستطیل شکل و تقریباً به یک اندازه احداث شده اند. هر دو بقعه دارای سه پنجره در ضلع غربی، یک پنجره در ضلع شرقی، دو پنجره در ضلع شمالی و دو پنجره و یک در ورودی در ضلع جنوبی هستند. جنس پنجره ها از آهن و در ورودی بقعه اولی از آلومینیوم است.
نمای بیرونی هر دو بقعه اندودی از سیمان سفید بوده و در نمای اصلی هر دو بقعه، دو مناره ی یک متری توپُری قرار دارد. بالای هر مناره یک چراغ روشنایی نصب شده است. کف هر دو بقعه با پتو، گلیم، فرش و موکت مفروش و سقف هر دو با تیرآهن و آجر پوشانده شده است. داخل هر کدام از بقعه ها قبری قرار دارد و روی هر کدام از آن ها با پارچه های رنگی پوشانده شده است. هر دو قبر فاقد کتیبه و لوح مزار هستند و در اطراف آن تکه سنگ هایی قرار دارد که اشکال مختلفی روی آن حک شده است.
هر دو آستان از آب، برق و سرویس بهداشتی برخوردار است. بقعه ها فاقد ضریح و گنبد هستند.
این دو بقعه از روزگاران قدیم مورد توجه و احترام مردم منطقه هستند. مردم در اعیاد مذهبی و ماه رمضان هر سال در آنجا مراسم مذهبی برگزار می کنند. به ویژه از ساعات اولیه صبح روز عاشورا در آنجا تجمع می کنند و به سینه زنی و عزاداری می پردازند. بقاع تولیت خاصی ندارد و به دست مردم اداره می شود.
استان آذربایجان شرقی ـ شهرستان اهر ـ روستای ابریق

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد