به گزارش مساجد نیوز، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد عبادی زاده در جمع رابطین خواهر کانون های فرهنگی هنری مساجد استان هرمزگان با اشاره به روحیه جستجوگری و پرسشگری نسل جوان، عنوان کرد: برنامه ریزان حوزه فرهنگی باید به پرسش های جوانان توجه ویژه ای داشته باشند. وی با یادآوری اینکه جوان به راحتی […]

به گزارش مساجد نیوز، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد عبادی زاده در جمع رابطین خواهر کانون های فرهنگی هنری مساجد استان هرمزگان با اشاره به روحیه جستجوگری و پرسشگری نسل جوان، عنوان کرد: برنامه ریزان حوزه فرهنگی باید به پرسش های جوانان توجه ویژه ای داشته باشند.

وی با یادآوری اینکه جوان به راحتی مفاهیم دینی را می فهمد و به آن عمل می کند، خاطرنشان کرد: پیامبر(ص) نهضت خود را با جوان ها آغاز کرد و شما نیز تمرکز کارتان باید روی نسل جوان باشد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر عبادی زاده با بیان اینکه جوانان دین گرا هستند نه دین گریز، تصریح کرد: وجود برخی ناهنجاری ها در نوع پوشش برخی از جوانان، از روی بی دینی و عناد نیست، لذا فعالان فرهنگی نباید بخاطر این موضوع مایوس شوند.

وی بر برنامه داشتن کانون های فرهنگی هنری مساجد برای ظرفیت ها و تهدیدهای نسل جوان تاکید کرد و گفت: جوانان دارای ظرفیت بالا و فطرت پاک و دست نخورده هستند، از این رو عزمتان را برای هدایت آنان جزم کنید.

عضو هیات علمی دانشگاه جامع هرمزگان با اشاره به اینکه برای داشتن کانونی پر از شور و نشاط باید بر روی کودکان و نوجوانان برنامه ریزی داشته باشید، اذعان کرد: شبهات جوانان نسبت به اصل اسلام نیست بلکه در رابطه با عملکردها و رفتارها دچار تناقض هستند.

وی، رویش های نسل جوان امروز را به مراتب بالاتر از نسل اول انقلاب دانست و افزود: هر نسلی را باید با ویژگی های همان نسل، مورد ارزیابی قرار دهید.

دکتر عبادی زاده با تاکید بر اینکه هدف شما در کانون های مساجد باید تغیر نگرش نسل جوان و تبدیل کردن نگرش منفی به مثبت باشد، بیان کرد: از ابزار هنر برای پیشبرد اهداف خود در جذب نسل جوان و تغیر نگرش مخاطبین استفاده کنید

وی با بیان اینکه در برنامه ریزی های فرهنگی برای جوانان نقش اصلی قائل شوید، تاکید کرد: مشکلات جوانان منطقه خود را شناسایی کنید و مطابق با آن برنامه ریزی و حرکت کنید.

این استاد حوزه و دانشگاه همچنین توجه به ذائقه های فکری فرهنگی و معنوی جوانان را از ضروریات مهم در برنامه ریزی کانون ها برشمرد، گفت: نسل جوان احساساتش برعقلانیت غلبه دارد و باید مواظب برده گیری جوانان توسط دشمنان در عصر فضای مجازی باشید.

وی همچنین با تاکید بر اینکه مواظب باشید آتشفشان غرائز در جوانی، او را از رعایت حریم و حدود شرعی دور نکند، افزود: جوانان معمولا دچار افراط و تفریط هستند، برنامه هایتان باید آنان را به تعادل برساند.

عبادی زاده با بیان اینکه برخی از جوانان از مشکلات هویتی رنج می برند، اظهار کرد: کانون های فرهنگی هنری باید به گونه ای عمل کنند تا نسل جوانهویت خود را پیدا کند.

وی بر تقویت روحیه همگرایی و کارجمعی در کانون ها تاکید کرد و یادآور شد: جوانان به دنبال اظهار وجود هستند از این رو در کار تشکیلاتی کانون اجازه اظهار وجود به جوانان بدهید.

استاد حوزه و دانشگاه از دین گرا بودن جوانان به عنوان یک فرصت ارزشمند برای فعالین فرهنگی نام برد و تاکید کرد: افسردگی واضطراب را در جوانان و توسعه مخاطب جدی بگیرید.

وی با تاکید بر اینکه در مواجهه با مشکلات خاص فرهنگی از عالمان دینی و صاحبنظران این حوزه کمک بگیرید، افزود: بدون شناخت ویژگی های نسل جوان نمی توان کار فرهنگی اثر گذار داشته باشیم.

منبع:سجاده

برچسب ها : ,

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد