«آنچه در مصلای تهران و در حاشیه‌ نماز عید فطر با نوای دلنشین و حماسی میثم مطیعی خوانده شد، نظمی راست، درست و سرشار از مضامین نو و شیرین بود، همراه با توجه به موضوعات اجتماعی، نقد اوضاع سیاسی و سیاست‌ورزان و ویژگان جامعه».

رضا مصطفوی، نویسنده کتاب التیام، در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی مساجدنیوز، درخصوص مداحی صورت گرفته در نماز عید فطر مصلای امام خمینی(ره)، بیان داشت:
«آنچه در مصلای تهران و در حاشیه‌ نماز عید فطر با نوای دلنشین و حماسی میثم مطیعی خوانده شد، نظمی راست، درست و سرشار از مضامین نو و شیرین بود، همراه با توجه به موضوعات اجتماعی، نقد اوضاع سیاسی و سیاست‌ورزان و ویژگان جامعه».
وی بیان داشت:
«این ویژگی هنرمندان است که با نگاهی متفاوت، با بهره‌گیری از ایجاز، مجاز، کنایه و تمثیل، اثری تأثیرگذار خلق می‌کنند که چه بسا قرن‌ها و هزاره‌ها بر دامن تاریخ می‌نشیند و آن را ضرب‌المثل می‌کند و کاش صراحت این نظم و کنایه‌های روشنش کمی خاموش‌تر می‌بود».
این نویسنده حوزوی خاطرنشان کرد:
«کاش شعر حماسی و انقلابی ما روزی از متن به فرامتن برسد و از واژگان عبور کند و این مستلزم آن است که فرازمان و فرامکان باشد و خالی از واژگانی که نظم، شعر و ادبیات را زمان‌دار و تاریخ‌مصرف‌دار می‌کند. هر چند مداح نماز عید فطر با وجود این ‌همه صراحت، تلاش داشت با زبان و طرز بیان، سخنان صریحش را صریح‌تر به مخاطب القا کند که گویا آنچه موجب دلخوری عده‌ای شده همین صراحت است که به اعتقاد آنان، جایش در نماز وحدت عید فطر نبود. البته اگر دم از وحدت مسلمین می‌زنیم، انتظار داریم شیعه و سنی در نمازهای مشترک شرکت کنند، آیا صلاح است بر تریبون این نماز مشترک از ولایت حقه‌ امیرمؤمنان(ع) و رذالت غاصبان و دشمنان ایشان بخوانیم؟ تریبون نماز عید فطر نیز تریبون نماز تمام مسلمان از همه طیف‌ها و گرایش‌های سیاسی و مذهبی‌اند. این تریبون باید صدای مشترکات جامعه‌ اسلامی و ایرانی باشد».
مصطفوی عنوان کرد:
«گاهی بد دفاع کردن مساوی با خوب ضربه زدن به ارزش‌هاست. اتاق فکر ضدانقلاب به این نتیجه رسیده صدایش پژواک ندارد و باید این پژواک را از حاشیه‌های برخورد با رئیس‌جمهور ایجاد کنند! در عصر سیطره‌ رسانه‌ها، هیچ اهمیتی ندارد که واقعیت یک کنش چیست. مهم بازخورد رسانه‌ای آن کنش است. در چنین عصری اساساً واقعیتی وجود ندارد. مهم آن است که بیشتر مخاطبان رسانه‌ها چه چیزی را به‌عنوان واقعیت باور می‌کنند. در این بستر نفوذی‌ها و اهل نفاق و زخم‌خوردگان همه دنبال ماهی گرفتن از آب گل آلودند».
وی در پایان خاطر نشان ساخت:
«مداحی تنها دکلمه خواندن نیست که به شعری سیاسی بسنده کنند و جنبه‌های دیگر این هنر را وانهند. به نظر می‌رسد آن‌چه باید می‌شد آن است که در این‌گونه تریبون‌های محترم و مقدس، مداحان و ذاکران اهل‌بیت(ع) دست توسلی به دامن آن بزرگواران بزنند و با روضه‌ای ملایم، از دلتنگی امت از غیبت بگویند و یاد شیرینی هم از حضرت ولی‌عصر(عج) و داغ فراق او کنند. مگر نه آن‌که ما امت منتظریم و به هر بهانه درباره‌ انتظار و امام موعود باید بگوییم و بشنویم؟ این نیز البته در آداب عید فطر آمده و اندوهگنانه، جایش در این مراسم‌ها خالی است».

انتهای پیام/

راستگردانی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد