«ولایت تشریعی و تکوینی متعلق به خدا بوده و خدا آن را به اهل بیت(ع) داده است.

حجت الاسلام مهدی ابوطالبی، عضو هیأت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در گفت وگو با خبرنگار مساجدنیوز درباره سخنان رئیس جمهور درباره ولایت و حکومت امیرمؤمنان(ع) که مشروعیت خود را با رأی مردم می گیرد بیان داشت:
«ولایت تشریعی و تکوینی متعلق به خدا بوده و خدا آن را به اهل بیت(ع) داده است. این ولایت بیشتر در حوزه تشریع بحث شده و ولایت در حکومت نیز همین ولایت است. یعنی بحث قانونگذاری و اداره امور جامعه براساس قوانین الهی است».
وی اضافه کرد:
«در نگاه فقه شیعه، ولایت منصوب از جانب خدا است و تفاوت تفکر اعتقادی شیعه و سنی در بحث ولایت به ویژه پس از پیامبر(ص) در همین نکته است، یعنی اهل سنت معتقد است پیامبر(ص) کسی را به عنوان جانشین خود معرفی نکرد و چون ایشان معرفی نکرد مردم فردی را به عنوان جانشین انتخاب کرد ولی شیعه معتقد است پیامبر(ص)، حضرت علی(ع) را در غدیر خم به عنوان جانشین خود را معرفی کرد. در غدیر نیز پیامبر(ص) نگفتند مردم آیا مایلید علی(ع) ولی شما باشد، بلکه گفت علی مولای شماست و باید با او بیعت کنید. ولایت چیزی به عنوان انتخاب نیست».
این استاد حوزه تأکید کرد:
«البته ولایت برای این که در جامعه اجرا شود نیازمند تشکیلات و همراهی مردم است و اگر مردم همراهی نکنند او نیز نمی تواند چنین ولایتی را عملی کند، چنانچه امیرمؤمنان(ع) ۲۵ سال خانه نشین شدند. وظیفه مردم است امام مسلمین را یاری کنند تا ولایتش را اعمال کند. ولی بدین معنا نیست که امام علی(ع) تابع مردم است. اگر قرار بود امام(ع) تابع مردم باشد چرا خودشان، حضرت زهرا(س) و اهل بیت(ع) به رفتار مردم اعتراض کردند؟».
وی در ادامه تصریح کرد:
«اگر مردم به درستی انتخاب نکنند امام(ع) تابع مردم نخواهد بود. امام علی(ع) نیز به صحابه می گوید من در کارها با شما مشورت می کنم ولی اگر تشخیص دادم نظر شما اشتباه است باید به نظر من عمل کنید. با نگاه شیعه سازگار نیست که ولایت با انتخاب مردم باشد. البته تحقق آن نیازمند همراهی مردم است. ولی اگر مردم امام(ع) را همراهی نکرده و دیگری را انتخاب کنند گناه کرده اند و امام(ع) نیز هیچ گاه انتخاب مردم را تأیید نمی کند».
حجت الاسلام ابوطالبی درباره دلایل بیان چنین سخنانی از سوی آقای حسن روحانی تصریح کرد:
«رئیس جمهور ما یک روحانی است و صحبت کردن در زمینه اهل بیت(ع) اشکالی ندارد، ولی ایشان یک نگاه نادرست و ناقص را طرح کرده و برداشتشان نیز اشتباه است».
وی تأکید کرد:
« نگاه جریان های اصلاح طلب و بعضاً اعتدالی به نگاه غربی بسیار نزدیک است، به همین دلیل متمایل هستند مدل های دموکراسی غربی را به دین منتسب کنند و فضای توجیه دینی برای اندیشه سیاسی غربی پیدا کنند، به همین دلیل چنین برداشته های ناقصی را بیان می کنند. این مدل نگاه در فقه شیعه نیست و در کلام و فقه شیعه سابقه ندارد که ولایت مردم به انتخاب مردم باشد که به سبب فهم ناقص از این موضوع است. ایشان(روحانی) به دنبال این هستند برای رفتارهای خودشان یک توجیه دینی پیدا کرده و طرح کنند. در حالی که در سیره اهل بیت(ع) نمی توانیم به ظاهر یک روایت کوچک استناد کنیم بلکه آیات و روایات را به صورت جامع دید».

انتهای پیام/

راستگردانی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد